![](http://www.neapolisnews.gr/wp-content/uploads/2024/01/18/86384/adespota-645x362.jpeg)
Ανακοινώθηκε η σύσταση της δημοτικής επιτροπής για τα αδέσποτα ζώα στο Δήμο Καβάλας.
Η επιτροπή αποτελείται από πέντε μέλη, με τον Αντιδήμαρχο Δημοτικής Αστυνομίας & Προστασίας Ζώων Συντροφιάς να είναι το τακτικό μέλος και πρόεδρος της επιτροπής.
Τα μέλη της επιτροπής είναι:
- Κ. Τσιτσιλικάκης Χρήστος (Αντιδήμαρχος Δημοτικής Αστυνομίας & Προστασίας Ζώων Συντροφιάς) – Πρόεδρος Αναπληρωτής: Κ. Μουμτσάκης Απόστολος (Δημοτικός Σύμβουλος)
- Κα. Αβραμίδου Δέσποινα (Πρόεδρος Φιλοζωϊκού Σωματείου «Αίσωπος») Αναπληρώτρια: Κα. Γκόφα Αθανασία
- Κ. Ευστάθιος Συμεωνίδης (Εκπρόσωπος Φιλοζωικού Σωματείου «Εταιρεία για την προστασία και περίθαλψη αδέσποτων και άγριων ζώων») Αναπληρώτρια: Κα. Γεμεντζοπούλου Σοφία
- Κ. Δημήτριος Μαντούδης (Κτηνίατρος Ιδιώτης)
- Κ. Ισαάκ Κεκρίδης (Εκπαιδευτής σκύλων) Αναπληρωτής: Κ. Κοπανάκης Πέτρος (Δημοτικός Υπάλληλος)
Η επιτροπή αυτή έχει τον ρόλο να παρακολουθεί το Πρόγραμμα Διαχείρισης Αδέσποτων Ζώων Συντροφιάς στον Δήμο Καβάλας.