· Καλημέρα απο το Σύλλογο Προυσαλιωτών Καβάλας και τους φίλους μας!Ξεκίνησε το ταξίδι μας στην Προύσα με την ευλογία του Επισκόπου Προύσας που θα μας συντροφευει!
Χρόνια πολλά στις εορτάζουσες σήμερα της Αγίας Παρασκευής!
Καλό μας ταξίδι!
RemasterDirector_1a5c03258
Οι επαγγελματίες της Νέας Περάμου διαμαρτύρονται για τις συνεχείς διακοπές ρεύματος
Αναρτήθηκε στις 20/07/2024
Η διοίκηση των Συλλόγου Επαγγελματιών Νέας Περάμου απευθύνει Επιστολή διαμαρτυρίας προς τον ΔΕΔΔΗΕ, ζητώντας να ληφθούν ουσιαστικά μέτρα, σε ότι αφορά τις διακοπές ρεύματος στο παραλιακό μέτωπο του Δήμου Παγγαίου οι οποίες είναι είναι ναι ιδιαίτερα συχνές.
Αναλυτικά η επιστολή:
Αξιότιμοι κύριοι,Ως Σύλλογος Επαγγελματιών Νέας Περάμου εκφράζουμε την δίκαιη αγανάκτηση και την απόγνωση του συνόλου των μελών του, αλλά και των χιλιάδων κατοίκων και παραθεριστών. Οι συνεχόμενες διακοπές ρεύματος σε διάφορες περιοχές στο Δημοτικό Διαμέρισμα Ελευθερών (Νέα Πέραμος, Ηρακλείτσα, Ελευθεραί), δημιουργούν τεράστια προβλήματα στη λειτουργία των καταστημάτων και των τουριστικών καταλυμάτων.Επιπλέον, πολλοί επαγγελματίες έχουν υποστεί τεράστια οικονομική ζημία λόγω της καταστροφής ευπαθών προϊόντων αλλά και βλαβών στον μηχανολογικό εξοπλισμό. Στην ίδια δυσμενή θέση βρίσκονται και οι κάτοικοι αυτών των περιοχών οι οποίοι υπό αντίξοες κλιματολογικές συνθήκες υπόκεινται σε πολύωρες έως ολονύκτιες διακοπές ρεύματος.Καταγγέλλουμε τον ΔΕΔΔΗΕ και κάθε άλλον υπεύθυνο γι’ αυτήν την τριτοκοσμική κατάσταση που βιώνουμε στην περιοχή μας.Σημειώνεται ότι η οικιστική και τουριστική ανάπτυξη της περιοχής δεν έχει συνοδευτεί από τα απαραίτητα έργα υποδομής και τις αναγκαίες τεχνικές παρεμβάσεις, παρόλο που όλοι οι επαγγελματίες πληρώνουν αδρά τις υπηρεσίες παροχής ρεύματος, όπως όλοι γνωρίζουν.Κάνουμε έκκληση οι προγραμματισμένες διακοπές ρεύματος με σκοπό τη συντήρηση και αναβάθμιση του δικτύου να ΜΗΝ γίνονται τα Σαββατοκύριακα καθώς και σε ώρες αιχμής των καταστημάτων.Καλούμε επίσης τον Δήμο Παγγαίου, την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης καθώς και τον ΟΕΒΕ, οι οποίοι ως αρμόδιοι φορείς έχουν την δυνατότητα παρέμβασης προς τον ΔΕΔΔΗΕ και το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας, να σταθούν αρωγοί στην διαμαρτυρία μας αυτή.Τέλος, επιφυλασσόμαστε για τη χρήση κάθε ένδικου και νόμιμου μέσου σε περίπτωση που συνεχιστεί η οικονομική ζημία των μελών μας από την καταστροφή των ευπαθών προϊόντων αλλά και την καταστροφή του μηχανολογικού εξοπλισμού
Κομάντο σε επιφυλακή ο π. Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Καβάλας
Αναρτήθηκε στις 18/07/2024
Η ανάρτηση στα social του πρώην Προέδρου του Δικηγορικού Συλλόγου Καβάλας:
17-7-24 . (ΠΥΡΟ)ΦΥΛΑΚΕΣ ΓΡΗΓΟΡΕΙΤΕ. ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΣΩΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΒΑΛΑΣ.
ΔΗΜΟΣ ΠΑΓΓΑΙΟΥ – Καθάρισαν τις παραλίες από τσαντίρια και μόνιμες ομπρέλες – (φώτος)
Αναρτήθηκε στις 17/07/2024
ΚΑΒΑΛΑ – Η φωτιά ανέβηκε από τον Μπάτη έφτασε στον Μαμαλούκα και απείλησε τις πρώτες μεζονέτες στη ΔΕΠΟΣ
Αναρτήθηκε στις 16/07/2024
ΑΜΕΣΗ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ υπό μερικό έλεγχο η φωτιά.
Σε εξέλιξη η μεγάλη προσπάθεια των Πυροσβεστικών δυνάμεων να την θέσουν υπό πλήρη έλεγχο.
Το τραγούδι που χάρισε η Χαρά Βέρρα στον Μακάριο στο πανηγύρι στο Ν.Ξεριά (Video)
Αναρτήθηκε στις 10/07/2024
Η σχετική ανάρτηση του βουλευτή της ΝΔ στην Καβάλα κ. Μακάριου Λαζαρίδη ο οποίος όπως φαίνεται δεν προτιμά τα σαλόνια και παραβρέθηκε και γλέντησε στο πανηγύρι στον Ν.Ξεριά της ποδοσφαιρικής ομάδας του Πανιωνίου:
Το Σάββατο 6 Ιουλίου 2024, απόφοιτοι του 4ου Λυκείου Καβάλας συναντήθηκαν 40 χρόνια μετά την αποφοίτηση τους
Έντονη συγκίνηση και μεγάλη χαρά για τους 89 συμμαθητές και συμμαθήτριες που συναντήθηκαν 40 χρόνια μετά την αποφοίτηση μας από το 4ο Λύκειο Καβάλας (Ζουμπουλάκειο).
Μια υπέροχη βραδιά με θέα το λιμάνι της Καβάλας και το Φρούριο, με όμορφες αναμνήσεις, γέλια, ιστορίες και πειράγματα και αξέχαστες μουσικές από τα χρόνια της νιότης με κύριο εμπνευστή του Reunion τον Στέλιο Σχοινάκη ο οποίος έφερε πολλούς από τους συμμαθητές του ακόμα και από το εξωτερικό πείθοντάς τους να θυμηθούν τα μαθητικά τους χρόνια
Η επιθυμία όλων να ξαναβρεθούν σύντομα ήταν και δέσμευση με το τέλος της βραδιάς
Η ευχή του Μακάριου στην κόρη του Εβελίνα να παραμείνει πρώτα καλός άνθρωπος όσο ψηλά και να φτάσει
Αναρτήθηκε στις 04/07/2024
Ο βουλευτής της ΝΔ περιχαρής για τις επιτυχίες της κόρης του Εβελίνας. Χαρακτηριστική η ανάρτησή του στα social:
Πήραμε και το μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων. Συγχαρητήρια και καλή σταδιοδρομία Εβελίνα μας!
Και φυσικά υγεία και ευτυχία στη ζωή σου.
Και πάνω απ’ όλα να παραμείνεις καλός άνθρωπος, όσο ψηλά και να φτάσεις.
Δήμαρχος Νέστου – Το ξεχωριστό μήνυμα στα social για τον γιο του Μιχάλη
Αναρτήθηκε στις 01/07/2024
Η ξεχωριστή ανάρτηση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης του Δημάρχου Νέστου κ. Σάββα Μιχαηλίδη αυτή τη φορά ως πατέρα για τις Πανεπιστημιακές διακρίσεις του υιού του Μιχάλη:
2 ώρ. · Με την Ορκωμοσία σου σήμερα 01/07/2024 όπως ορίζεται στο σχετικό ΦΕΚ του Υπουργείου Παιδείας στον χώρο της Συγκλήτου παρουσία της Αντιπρυτάνεως του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης ως Επίκουρου Καθηγητη του τμήματος Γεωπονίας κλείνει ένας κύκλος που ξεκίνησε το 2008 με δύο Πανεπιστημιακά πτυχία, ένα μεταπτυχιακό και ένα διδακτορικό τίτλο τρία χρόνια έρευνας και δημοσιεύσεων αλλά και διδασκαλίας ως μεταδιδάκτορα.
Σήμερα ανοίγει ένας καινούργιος ως Πανεπιστημιακός Καθηγητης.
Μιχάλη μου ως γονείς, σου ευχόμαστε κάθε επιτυχία στην ζωή και στην επιστημονική καριέρα που επέλεξες.
Το «Explora I» μπήκε μέσα στο λιμάνι της Καβάλας (φωτογραφίες)
Αναρτήθηκε στις 30/06/2024
Tο εντυπωσιακό νεότευκτο κρουαζιερόπλοιο «Explora I», με σημαία Μάλτας, της εταιρείας MSC, κατέπλευσε σήμερα μέσα στο λιμάνι της Καβάλας «Απόστολος Παύλος».
Η π.Διευθύντρια Πολιτιστικού Τουρισμού και Ανάπτυξης της "ΔΗΜΩΦΕΛΕΙΑ" κ. Κορίνα Γανίτου μας ξεναγεί στο εντυπωσιακό κρουαζιερόπλοιο.